Pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna przez cały rok. Jednak to latem nasz włosy narażone są na słońce, gorące powietrze, które je niszczą. Jak dbać o włosy latem ? Jak zadbać oto, aby się nie przesuszały, nie łamały?  Dziś dam Wam kilka wskazówek.

Szkodliwe czynniki:

Latem nasze włosy wymagają specjalnej pielęgnacji oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami,: promieniowaniem słonecznym, suchym powietrzem, słoną wodą. Słońce ma negatywny wpływ na nasze włosy. Pod wpływem promieni słonecznych otwierają się łuski włosów, będące naturalną osłoną pasm przez zewnętrznymi czynnikami. W ten sposób promienie bez trudu wnikają do wnętrza włosa i niszczą jego warstwę. Przez to włosy tracą blask, stają się łamliwe i bardziej przesuszone. Potęguje to woda, ponieważ krople wody działają jak soczewki i skupiają promienie UV. Powoduje to uszkodzenie włókien keratynowych.  Ponadto promienie sprawiają,że nasze włosy tracą kolor, stają się jaśniejsze. Choć ten naturalny balejaż często wygląda naprawdę dobrze, niestety jest oznaką uszkodzenia włosów. Promienie UV utleniają melaninę i zmienia ona swoją barwę.

Jak dbać o włosy latem ?

Jak ju wspomniałam, dbanie o włosy latem jest bardzo ważne. Dziś przygotowałam dla Was kilka wskazówek:
Wizyta u fryzjera:
Przed rozpoczęciem letniego sezonu, warto udać się do fryzjera i podciąć końcówki. Z wszelkimi zabiegami koloryzacyjnymi radzę się wstrzymać.
Pielęgnacja na plaży: nakrycie głowy i wiązanie włosów:
Planując cały dzień na plaży czy też na dworze, nie zapomnij zabrać kapelusza, czapki lub opaski. W ten sposób osłonisz włosy przed działaniem promieni słonecznych i ochronisz pasma przed utratą wilgoci i płowieniem koloru. Jeśli masz długie włosy – zwiąż je, nie będą się plątały.

Używaj odpowiednich kosmetyków:
Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa. Latem zaopatrz się najlepiej w kosmetyki do włosów z filtrami np. spray. W drogeriach masz ogromny wybór. Takie produkty zawierają dodatkowo składniki odżywcze, regenerujące oraz nawilżające: np. ceramidy, witaminę A, B, a także olej jojoba i makadamia.
Pamiętaj o nawilżeniu!
Jak dbać o włosy latem ? Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie nawilżenie włosów. Stosuj więc maseczki i odżywki, które chronią pasma przed wilgocią. Znajdziesz je m.in. na Perfumeria.pl .
Nie zapomnij o pielęgnacji po plaży:
Po każdym powrocie z plaży umyj od razu włos. W ten sposób pozbędziesz się drobinek piasku i soli morskiej, które niszczą pasma, a także podrażniają skórę głowy.
Stosuj kurację odżywczo-regenerującą:
Ponadto włosy tracą kolor. Zafunduj swoim włosom kurację odżywczo-regenerującą. Wybierz kosmetyki, najlepiej z tej samej linii: szampon, odżywka i koniecznie maska. Możesz również sama przyrządzić maskę z naturalnych składników.

Suszenie:
Pamiętaj, aby nie wychodzić z domu z mokrą głową, ponieważ staną się one matowe i szorstkie pod wpływem promieni słonecznych. Suszarkę staraj się używać rzadko. Przed jej użyciem, osuszaj włosy ręcznikiem – staraj się go dociskać do powierzchni włosów, aby wniknęło w niego jak najwięcej wilgoci. Ale ich nie trzyj! Po drugie, gdy zdecydujesz się na suszarkę, użyj letniego nawiewu. Nawiew ustaw zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – domknie to łuski włosów. I ostatnia zasada – trzymaj suszarkę w odległości minimum 30 cm od włosów.

Odpowiednia dieta:
Musimy pamiętać o tym, że na stan naszych włosów ogromny wpływ ma nasza dieta. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych . Oczywiście nie dotyczy to tylko lata, ale całego roku. Latem mamy wiele sezonowych owoców, dlatego warto po nie sięgać. Jedźcie dużo warzyw i pamiętajcie o nienasyconych kwasach tłuszczowych: np. oliwa z oliwek, olej lniany, ryby. NNKT mają dobroczynny wpływ na cały organizm, a w tym na nasze włosy – wzmacniają je.