Każdy z nas ma świadomość, że promienie UV szkodzą naszej skórzeń. Jednak trudno wyobrazić nam sobie lato bez delikatnej opalenizny. Dlatego warto zadbać o bezpieczne opalanie. Jak się opalać ? Dziś Wam podpowiem.

Mam ciemną karnację i opalam się w błyskawicznym tempie – wiele osób myślało, że regularnie chodzę na solarium. Tymczasem wystarczą mi dwa dni opalania i już jestem ciemna.. Ponadto nie mam skłonności do poparzeń słonecznych, w związku z tym nie wiem co to znaczy „spalić się na raka”. Chociaż raz w życiu miałam poparzenie słoneczne na twarzy. Pojechałam nad wodę bez kremu z filtrem i bez czapki, bo było spore zachmurzenie. Jednak okazało się, że słońce mocno grzało. Przez 2 dni leczyłam się okładami, a potem schodziła mi skóra. Od tamtej pory zawsze pilnuję , aby krem i kapelusz znalazły się w plażowej torbie  bez nich się nie ruszam! I choć, jak wspomniałam, nie mam problemów  poparzeniem, to bezpieczne opalanie jest dla mnie bardzo ważne. Jak się opalać w solarium i na plaży? Kilka porad ode mnie.

Jak opalać się w solarium?

Zanim zdecydujemy się na opalani w solarium, musimy wybrać sprawdzony salon. Warto skorzystać z opinii znajomych bądź dostępnych w internecie. Najważniejsze, aby łóżka były sprawne, a lampy regularnie serwisowane. Formę opalania wybierasz według własnego upodobania – leżące lub stojące. A o czym nalży pamiętać przed wizyt w solarium? O kremie z filtrem! Obowiązkowe jest również używanie okularów ochronnych, które powinny znajdować si w każdym salonie i w każdej kabinie. Nie da się określić czasu ani częstotliwości opalania, które byłoby bezpieczne dla naszej skóry. Staraj się jednak nie przesadzać z wizytami w solarium. Ogranicz je do kilku wizyt w ciągu całego roku np. przed imprezą okolicznościową. Pamiętaj jednak, aby przed wizytą skontaktować się z lekarzem. Może kazać się, że kosmetyki lub tabletki (np. antykoncepcyjne), które stosujesz są przeciwskazaniem do korzystania z solarium!

Infografika pochodzi z poradnika: Jak się opalać w solarium, na plaży i nie tylko.

Jak opalać się na plaży ?

Wiele osób traktuje leżenie na plaży jako formę relaksu. Musimy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne. Podstawę opalania stanowi przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo skóry. Zanim zaczniemy się opalać, musimy zaopatrzyć się w krem z filtrem. Zaleca się stosowanie filtrów, które mają co najmniej filtr 15 SPF. Jeśli masz jasną karnację, użyj kremu z wyższym filtrem, nawet 50 SPF, w ten sposób mamy bezpieczne opalanie. Wyższe filtry stosujemy również na twarz oraz ramiona, ponieważ te części ciała są przez większość czasu narażone na oddziaływanie promieni słonecznych. Należy także pamiętać, że kremy nakładamy mniej więcej co dwie godziny, zwłaszcza, gdy opalaniu towarzyszą kąpiele. Po kąpieli słonczej koniecznie zadbaj o nawilżeni skóry. Weź prysznic, a następnie rozprowadź na ciele balsam nawilżający. W aptekach i drogeriach są również dostępne balsamy po opalaniu.


Infografika pochodzi z poradnika: Jak się opalać w solarium, na plaży i nie tylko.